امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 20 February , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ - 26 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 570
  پرینتخانه » اجتماعی, طنزگونه, لشکری, مدیریت تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱:۵۷ | 137 بازدید | ارسال توسط :

پلاک‌های بیوه و پلاک‌های نوعروس! در مرکز تعویض پلاک

باسمه تعالی امروز برای تعویض پلاک خودرو به مرکز تعویض پلاک چیتگر مراجعه کردم انصافاً باید از فرآیند گام به گام و مشخص این مرکز تشکر کرد. همه چیز شفاف و مشخص دنبال شد. فقط جای تابلویی مثل تابلوی زیر در محوطه تعویض پلاک خالی بود. فک پلاک که انجام شد و پلاک‌های کهنه را […]

پلاک‌های بیوه و پلاک‌های نوعروس! در مرکز تعویض پلاک

باسمه تعالی

امروز برای تعویض پلاک خودرو به مرکز تعویض پلاک چیتگر مراجعه کردم انصافاً باید از فرآیند گام به گام و مشخص این مرکز تشکر کرد. همه چیز شفاف و مشخص دنبال شد. فقط جای تابلویی مثل تابلوی زیر در محوطه تعویض پلاک خالی بود. فک پلاک که انجام شد و پلاک‌های کهنه را تحویل انبار دادم می بایست برای دریافت پلاک که پلاکی بیوه! بوده حدود ۲ ساعتی منتظر بمانم تا تولید و صادر شود. با خود گفتم نباید بیکار نشست باید در ذهنم سری به پلاک انبار زد و از حال و روز پلاک‌های محتلف کمی اطلاع کسب کنم. در هر صورت آیا شانس پلاک‌ها هم مشابه شانس ما آدم‌هاست یا کمی متفاوت است.

پلاک‌ها هم انواع مختلفی دارند علاوه بر اینکه مشخص است کجای کشور عزیز ایران زندگی می‌کنند می‌توانند پلاک‌هایی بیوه، پلاک‌های نوعروس یا پلاک‌های رجوع‌شده باشند!

آدم‌هایی که که در مرکز تعویض پلاک آمده بودند برای دریافت یا تحویل پلاک همین وضعیت را داشتند برخی به دنبال پلاک نوعروس! ( برای اولین بار) بودند (مثل جوان‌هایی که تازه عروسی می‌کند و یک همسر دائم برای خود بر می‌گزیند!)

برخی هم قبلاً ازدواج کرده بودند و پلاک داشتند اما آمده بودند پلاک دومی، سومی و شاید چهارمی و پنجمی را به عقد خود در بیاورند!

البته در این میان فروشندگانی بودند که آمده بودند پلاک نصبی خود را بیوه کرده و آن را مطلقه کنند!

البته در این میان برخی هم آمده بودند که به پلاک‌های مطلقه خود رجوع کرده و آن را به عقد دائمی یا شاید موقت خودروی جدید خود در بیاورند.!

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم اگر توفیق حاصل شد به مرکز تعویض پلاک در این گرانی بازار خودرو مراجعه کردید کدام نوع پلاک را قرار است به عقد موقت و دائمی خود در آورده یا پلاکی را مطلقه کنید!

پلاک‌های نوعروس!

این پلاک‌ها برای اولین بار قرار است به خانه بخت بروند و خودور اولی‌ها یا کسانی که آدرس خود را در شهرستان به شهرستان دیگر تغییر داده‌اند از این پلاک های نوعروس بی‌بهره نمی‌مانند. پلاک‌های نوعروس به شیوه‌های مختلف سعادت ازدواج پیدا می کنند:

  • پلاک‌های نوعروس خودرو اولی

این پلاک‌ها مثل نوعروسانی می‌مانند که آقا داماد برای اولین بار به خواستگاری این‌ها آمده است و قبلاً هیچگونه پلاک یا خودرویی نداشته است. برای دریافت این پلاک هرچند تازه داماد باید جایی برای سکونت را معرفی کند تا احراز سکونت شود اما اینگونه پلاک‌ها برای اولین بار روی یک خودرو نصب می شوند و ممکن است با این ازدواج هرگز از خودرو جدا نشده و تبدیل به پلاک بیوه و مطلقه نشوند و ممکن است آقا داماد از خودروی جدیدیش راضی نباشد و خودروی خود و طبعاً پلاک را تعویض کند.

  • پلاک‌های نوعروس خودرو‌چندمی‌ها

این پلاک‌ها نصیب کسانی می‌شوند که قبلاً توفیق به عقد دائمی یا شاید موقت در آوردن چندین پلاک را داشته و اکنون چون پلاک آزاد (مطلقه) ندارند باید پلاکی نوعروس دریافت کنند. اینها مثل افرادی می‌مانند که چندین زن دارند و می‌توانند یکی را طلاق داده و دیگری را به عقد موقت یا دائمی خود در بیاورند!

پلاک‌های بیوه (مطلقه)!

غم‌انگیز‌ترین پلاک‌های مرکز تعویض پلاک شاید این پلاک‌ها باشند، این پلاک‌ها همان پلاک‌هایی هستند که باید در قسمت فک پلاک از خودروی فروشنده جدا شوند و به انبار تحویل داده شوند برخی از این پلاک‌ها شانس دارند و به آن‌ها در دفعات بعد از سوی مالک رجوع شده و برخی هم ممکن است برای همیشه کسی به آن‌ها رجوع نکند! زیرا ممکن است شخص مالک برای همیشه از این دنیای فانی خداحافظی کند یا آدرس خود را به شهر دیگر تغییر داده که به راحتی نمی‌تواند به پلاک قبلی خود رجوع کند زیرا مدارک احراز سکونت یکی از جدی‌ترین مدارک درخواستی مراکز تعویض پلاک است!

پلاک‌های رجوع‌شده!

همانطور که اگر فردی همسر خود را طلاق دهد می‌تواند مجدداً رجوع کند ما هم می‌توانیم به پلاک‌های قبلی خود رجوع کنیم بنابراین، مجدداً آن را روی خودروی خود نصب می‌کنیم. این پلاک‌ها پس از سال‌ها انتظار باز هم به آرزوی خود رسیده و اولین نفری که آن‌ها را به تملک خود درآورده بعد از سال‌ها مجدداً رجوع کرده و البته آن را روی خودرویی جدید‌تر و شیک‌تر نصب کرده است.

چه کنیم؟

هرچند پلاک‌های بیوه شده امحا می‌شوند و پلاک‌های نوعروس و رجوع شده مجدداً تولید می‌شوند. این به این معناست که انبارهای زیادی برای این پلاک‌ها در نظر گرفته نمی‌شود اما نکته مهم این است که شماره‌های تخصیص داده شده به هر شهرستان به سرعت در حال تمام‌شدن است و البته برخی هم تمام شده و شماره‌های جدید اختصاص داده می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد که تعداد پلاک‌های بیوه و مطلقه روز‌‌به‌روز در حال افزایش است و لذا باید فکری به حال این پلاک‌ها کرد. تهران از پلاک‌های شماره ۱۱، ۲۲، ۳۳،‌۴۴، ۵۵، ۶۶،‌۷۷، ۸۸، ۹۹، گذر کرده و به پلاک های ۱۰، ۲۰ رسیده و بزودی ۳۰ و ۴۰ و … تجربه خواهد کرد. اما شکی نیست که تعداد زیادی از پلاک‌های ۱۱ تا ۹۹ و حتی ۱۰ فک پلاک شده و امحا شده اند. به عبارت دیگر پلاک آزاد هستند. راهکارهای زیر شاید بتوانند کمی کمک کنند:

۱- مرکز تعویض پلاک یا سازمان‌های مافوق با سازمان ثبت احوال ارتباط برقرار کرده و صاحبان پلاک‌هایی که فوت شده اند را شناسایی کرده و طی مراحلی آن پلاک را به طور کامل از نام قبلی خارج و آزاد کند.

۲- برخی از افراد یقیناً پلاک‌های قبلی خود را نمی‌خواهند مثلاً‌ از یک شهر به شهر دیگر مسافرت کرده‌اند و به طور کلی به پلاک‌های قبلی خود نیاز ندارند. مثلاً فردی پلاک مشهد داشته و به طور کامل به تهران مسافرت کرده و اکنون پلاک تهران گرفته و پلاک مشهد وی دیگر نیازش نخواهد بود یا برعکس فردی به شهرستان رفته و به پلاک تهران خود نیاز ندارد لذا مرکز تعویض پلاک می‌تواند با اطلاع‌رسانی اینگونه پلاک‌ها را شناسایی کرده و به طور کامل از مالکیت شخص قبلی در آورده و آزاد کند تا دیگران بتوانند از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است شاید عده‌ای از این کار اطلاع نداشته یا تمایل نداشته باشند یا البته مثل خیلی کارهای دیگر حال نداشته باشند. می‌توان برای آن‌ها مکانیزم‌های تشویقی قرار داد مثلاً بخشودگی ۵ قلم جریمه یا اطلاع رسانی از طریق پیامک به صاحبانی که بیش از ۲ سال از بیوه شدن آن‌ها گذشته است.

مثلا بدون توجه به مدارک احراز سکونت پلاک های بیوه را تحویل داد

ادامه دارد….

نویسنده : ویدرس‌نیوز |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.