امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 605
  پرینتخانه » جدید, طنزگونه, فرهنگی, لشکری, مردمی تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳ | 126 بازدید | ارسال توسط :

مژده! از امروز در جاده‌ها کمتر جریمه می‌شوید!

شیوه‌های جریمه‌شدن ما از سوی پلیس به صورت طنز: افسران صادق و منصف، افسران ایستاده در سرازیری‌ها، افسران زنجیره‌ای، افسران مخفی، افسران نشسته روی صندلی شاگرد، افسران ایستاده کنار صندلی راننده، افسران ایستاده در پشت تپه و درخت، افسران شناور، افسران ایستاده در سمت چپ جاده
مژده! از امروز در جاده‌ها کمتر جریمه می‌شوید!

باسمه تعالی
فناوری همیشه در خدمت مردم نیست!. روزهایی بود که هیچ دوربینی در جاده‌ها دیده نمی‌شد و رانندگان با سرعت دلخواه توی جاده‌های بین شهری و درون شهری در حرکت بودند تا اینکه آرام آرام پلیس‌هایی در کنار جاده‌های بین شهری حضور یافتند و رانندگان را توصیه به اجرای قانون و متخلفان را جریمه کردند. دستشان برای رانندگان رو شد و نزدیک دوربین‌ها و ماشین پلیس سرعت را کم می‌کردند و به سلامت از جریمه و قبض‌های  آن می‌گذشتند. فناوری پیشرفت کرد چه لزومی داشت پلیس در جاده‌ها باشد باید تدبیری اندیشید با دوربین‌های نصب شده دیگر لزومی به حضور پلیس در جاده‌ها و خیابان‌ها نبود. در سراسر جاده‌های کشور که یکباره می‌بینید خودروهای جلویی با سرعت بالا در حرکت هستند و ناگهان سرعت خود را کم می‌کنند و خطراتش برای خودروهای عقبی بالاست به دلیل مشاهده یک دوربین در جاده است. در هر صورت هنوز جریمه پلیس‌ها در کنار جاده‌ها از مد نیفتاده است چون هرچند که میانگین دو دوربین را هم بخواهند حساب کنند اصل بر این است که کسانی تخلف کنند. با کنجکاوی سری به جاده‌های بین شهری زده شده است تا وضعیت جریمه‌شدن را بهتر جویا شویم: اگر می‌خواهید کمتر جریمه شوید در ادامه با ما باشید. البته شما باید برای کمتر جریمه شدن به چند چیز توجه کنید اول که قانون را رعایت کنید (هیچ احد و الناسی نمی‌تواند شما را جریمه کند) حال اگر اهل اولی نیستید به جایگاه کاشت دوربین توجه کنید (روی سقف خودروی پلیس، وسط جاده و بالای سر شما، روی صندلی شاگرد، داخل صندوق عقب خودوری پلیس) اما توجه به جایگاه توقف خودروی پلیس هم خیلی کمک کننده است (توی سرازیری‌ها، توی درختان روستا‌ها، پشت تپه‌ها و خلاصه در پارکینگ‌های بین‌جاده‌ای که مردم زیاد ایستاده ‌اند) و سرانجام جایگاه افسر (توی خودرو، سمت چپ جاده، پشت یک مانع طبیعی). با یک سفر بین شهری با ما همراه باشید تا نحوه جریمه‌شدن را با هم تجربه کنیم!

افسران صادق و منصف

این افسران معمولاً در یک جاده صاف ایستاده‌اند و خودروی آنها عمود بر جاده است که رنگ سفید آبی آن هر راننده‌ای را متوجه می‌کند که باید با آرامش و سرعت مطمئن رانندگی کند. البته تعدادی هم در طور این افسران گیر می‌افتند و حداقل ۶۰ هزار تومانی جریمه می‌شوند.

افسران ایستاده در سرازیری‌ها

در یک سربالایی نیم ساعت است که با دنده سه و گاز دادن‌های زیاد حرکت می‌کنید ناگهان به سرازیری می‌رسی هم شما و هم ماشین تمایل دارید که جبران فشار سربالایی را داشته باشید به ناگاه کمی گاز می‌دهید و از سرعت نوشته شده روی تابلوهای بغل جاده، ۵ تایی بیشتر می‌روید همینطور در اوج شادی و راحتی هستید که ناگهان پلیس را می‌بینید و تا بخود می‌آیید باید بزنید کنار!. در سرازیری‌ها مراقب باشید افسران به ندرت در سربالایی ایستاده‌اند! این ها مچ شما را در سرازیری‌ها می‌گیرند
اگر از بندرعباس یا سیرجان به کرمان می‌آیید بعد از گردنه‌های پر پیچ‌و‌خم بردسیر مواظب باشید سرازیری طولانی جلوی شما خواهد بود تا باغین. این سرازیری به مار خوش خط و خال می‌ماند که در آن قبض‌ها صادر شده است!

افسران زنجیره‌ای

در یک جاده بین شهری هر طور شده گیر پلیس می‌افتید و جریمه می‌شوید فکر می کنید دیگر پلیسی در جاده تا ۵۰ کیلومتر نیست باز گاز می‌دهید و از سرعت مطمئنه در یکی دو دقیقه بیشتر می‌رانید. تا به خود می‌آیید می‌بینید که پلیسی دیگر کیمن کرده است جلوی شما را می‌گیرد با خود می‌گویید ای خدا همین الان جریمه شدم این دیگه از کجا پیداش شد!. اگر حال نداشته باشید به فرمان ایست پلیس توجه نمی‌کنید و به حرکت خود ادامه می‌دهید علاوه بر قبض جریمه سرعت، یک قبض ۴۰ هزارتومانی سرپیچی از فرمان پلیس برای شما صادر می‌شود. اگر حال داشته باشید اولین کاری که می‌کنید قبض جریمه قبلی را در دست می‌گیرید و به سراغ افسر می‌روید می‌گویید جناب سروان تو رو خدا گذشت کن همین الان جریمه شدم. در هر صورت سه حالت پیش می‌آید بستگی به شانس و افسر و روزگار دارد یا شما را جریمه نمی‌کند و تذکر می‌دهد که نادر است، یا جدی شما را جریمه می‌کند و با مثال‌هایی از سایر تخلف‌ها شما را متنبه می‌کند یا اینکه جریمه‌ای کمتر برای شما می‌نویسد. اگر در جاده‌های یزد رانندگی می‌کنید مواظب این کلک‌ها باشید!

افسران مخفی

می‌دانم خیلی براتون سخته که سرعت خودرو رو از ۱۱۰ کیلومتر برسونید به ۶۰ توی روستاها. ولی اگر شانس با شما یار نباشد در لابلای درختان روستا خودروی پلیس پنهان شده و دوربینش همچون ادوات جنگی با برگ درختان استتار شده است تا به خود می‌آیید می‌بینید تابلوی ایست در دست یک افسر از شما می‌خواهد کنار بزنید. این افسران دوستدار جان روستائیان و شهرهای واقع در جاده‌های بین شهری هستند به این‌ها گیر ندهید اینجا باید یواش رفت تا امنیت همیشه برای جان مردم برقرار باشد.

افسران نشسته روی صندلی شاگرد!

برخی از افسران شاید خسته شده‌اند یا شاید هم ترفندی جدید دارند روی صندلی شاگرد خودروی پلیس نشسته‌اند و به دقت جاده را دید می‌زنند که یکباره خودش یا همکارش تابلو بدست ظاهر می‌شود وسط جاده و شما را متوقف می‌کند.
رانندگان در این گونه مواقع فکر می‌کنند که خودروی پلیس کنار جاده پارک شده و افسران داخل آن در حال استراحت هستند اما غافل از اینکه دوربین در جلوی صندلی شاگرد کاشته شده و از راه دور نمی‌توان آن را دید!

افسران ایستاده کنار صندلی راننده!

در این وضعیت خودروی پلیس عمود بر جاده است و خودروها هم ماشین پلیس را می‌بینند ولی هرچه نگاه می‌کنند دوربینی را مشاهده نمی‌کنند. در این حالت از این غافل هستند که افسر به صورت ایستاده کنار صندلی راننده دوربین را روی سقف ماشین کاشته است و شما را شکار می‌کند.

افسران ایستاده در پشت تپه و درخت!

گاهی وقت‌ها بغل جاده تپه‌های طبیعی یا خاکریز وجود دارد در این نوع جریمه افسران خودروهای خود را پشت تپه پارک می‌کنند و مأمور دوربین‌دار در کنار جاده و نزدیک تپه ایستاده است. در این حالت رانندگان فکر می‌کنند که بوته‌ای بیابانی در آن‌جا وجود دارد درحالی که کمی بعد باید برای دریافت قبض از خودروی خود پیاده شوند!

افسران شناور

از این افسران زبل و باهوش بیشتر خوشم می‌آید. این افسران – که تعدادشان اندک است در جاده‌های دو طرفه معمولاً وسط جاده داخل جدول‌ها یا پشت تیر برق می‌ایستند. دوربین این‌ها دائما در حال چرخش است اگر در سمت راست جاده متخلفی نبود سریعاً چرخش می‌کنند و سمت چپ جاده را رصد می‌کنند و طبعاً تعداد بیشتری را شکار می‌کنند. در این حالت رانندگان هر پلیسی را می‌بینند فکر می‌کنند که فقط یک خط جاده را کنترل می‌کنند در صورتی که این مأموران همزمان دو خط رفت و برگشت جاده را کنترل می‌کنند. این افسران در یک زمان فشرده و کوتاه قبض‌های بیشتری را صادر می‌کنند و مدت زمان طولانی‌تر پس از اتمام قبض‌ها استراحت می‌کنند.

افسران ایستاده در سمت چپ جاده

در جاده‌ای به آرامی البته با سرعت غیر مجاز در حال حرکت هستید از دور ماشین پلیس را می‌بینید ولی هرچه نگاه می‌کنید در سمت راست و کنار ماشین پلیس دوربین یا افسری را مشاهده نمی‌کنید اما غافل از اینکه افسر در سمت چپ جاده به صورت نشسته اردو زده است و شما از دور فکر می‌کردید که یک درخت است یا بوته‌ای بیابانی یا تابلوهای مرسوم کنار جاده‌ها و روی پل‌ها. پس از آنکه هشدار توقف به شما داده شد آگاه خواهید شد و آنوقت دیگر دیر شده است!

در هر صورت بهلول همیار واقعی پلیس است او هرطور شده می‌خواهد خودروهایی که از روبرو می‌آیند را از وجود پلیس آگاه کند خلاصه جفت راهنما می‌زند، فلشر می‌زند نور بالا نور پایین می‌زند دست تکان می‌دهد و نزدیک خودرو که شد با صدای بلند می‌گوید پلیس توی جاده است و همین عامل باعث می‌شود که خودروها با سرعت مطمئنه رانندگی کنند. البته از این سود‌رسانی بهلول خودش بی‌نصیب نمانده است به قول شاعر تو نیکی می‌کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز.
در مقابل رانندگان دیگر هم لطف دارند و بهلول را از وجود پلیس آگاه می‌کنند.
ضمناً از روزی که عینک آفتابی پولوریزه هم خریده در روزهای گرم و آفتابی بهتر جاده و پلیس را می‌بیند و البته کمتر جریمه می‌شود. توی این گرانی اگر یک حساب و کتاب ساده کنید متوجه می شوید که پولش با ۴ تا جریمه‌نشدن درمیاد!
شما از ترفندهای جریمه‌شدن بگویید! آیا تا کنون همیار پلیس بوده‌اید؟ چگونه؟ البته خوش به حال خودروهای لوکس که مرتباً از وجود دوربین‌های جاده آگاه می‌شوند.

هرچند ما طنز‌گونه شیوه‌های جریمه‌شدن را با شما در میان گذاشتیم. اما باید صمیمانه از پلیس تشکر کرد که وجودشان در جاده‌ها منادی امنیت و آرامش است.

نویسنده : رضا بنی اسد |
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.