امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 632
  پرینتخانه » اجتماعی, سازمان ها, کشوری, مدیریت تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۵:۵۶ | 127 بازدید | ارسال توسط :

مرگ حیوانات در کنار جاده‌ها

باسمه تعالی دنیای بدون حیوانات چقدر دلگیر است! یک لحظه چشمان خود را ببندید و دنیای بدون حیوانات و پرندگان را تصور کنید. فرض کنید تمامی نسل حیوانات زمین و خشکی و دریا و آسمان به یکباره منقرض شده اند. چه حسی خواهید داشت؟ فکر می کنید چند درصد از منابع غذایی بشر به خطر […]

مرگ حیوانات در کنار جاده‌ها

باسمه تعالی

دنیای بدون حیوانات چقدر دلگیر است!

یک لحظه چشمان خود را ببندید و دنیای بدون حیوانات و پرندگان را تصور کنید. فرض کنید تمامی نسل حیوانات زمین و خشکی و دریا و آسمان به یکباره منقرض شده اند. چه حسی خواهید داشت؟ فکر می کنید چند درصد از منابع غذایی بشر به خطر خواهد افتاد؟ اکوسیستم طبیعی در چه وضعی خواهد بود؟ و ….

بشر امروز با خطاهای خود به صورت تدریجی در حال انقراض نسل‌های حیوانات است از شکار غیر قانونی مرگ خاموش در کنار جاده‌ها، قاچاق دام زنده، مصرف بی‌رویه، نگهداری نامناسب و شیوع بیماری و مرگ و میر، خشکسالی و عدم و جود غذا و دهها مورد دیگر.

جاده‌کُشی حیوانات یک رخداد ناگوار جهانی است و مخصوص کشور ما هم نیست اما برخی از کشورها اقداماتی را جهت کاهش این پدیده دلخراش انجام داده‌اند.

رانندگانی که سفرهای بین‌شهری را تجربه می‌کنند یکی از دردناکترین مشاهدات خود را مرگ انواع حیوانات اهلی و وحشی کنار جاده‌ها می بینند. حیواناتی که به دلیل نور شب خودورها چراغی شده و به وسط جاده می‌آیند علاوه بر اینکه جان خود را از دست می‌دهند ممکن است برای رانندگان هم آسیب‌های جسمی و روحی وارد کنند. (‌اخبار زیادی در اینترنت وجود دارد که برخورد حیوانات با خودروها به ویژه پراید باعث مرگ سرنشینان آن شده است.

حال که شاهده مرگ حیوانات مختلفی همچون پرندگان، سگ، الاغ، شتر، گوسفند، روباه و … گونه‌های دیگر در کنار جاده‌ها هستیم خوب است اقدامات و راهکارهایی برای این مهم اندیشیده شود.

اقدامات و راهکارها

می‌توان اقدامات و راه‌کارها را به سه بخش زیر تقسیم کرد:

راهکارهای مردمی (رانندگان و مردم بومی ساکن در محل زندگی حیوانات)

۱- پل زدن روی جاده‌ها

ما اکثر اوقات فکر می‌کنیم که پل‌ها برای عبور انسان‌ها طراحی و ساخته می‌شوند اما در دنیا پل‌هایی هم وجود دارند که برای عبور حیوانات از روی جاده‌ها طراحی شده اند. اگر این پل‌ها نبودند امروزه شاهد آمار بیشتری از کشته‌شدن حیوانات بودیم.

۲- فرهنگ سازی

اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی دربارهٔ پیامدهای منفی مرگ حیوانات در جاده‌ها برای انسان‌ها و رانندگان امری ضروری است. بنابراین لازم است حتی در آیین‌نامه‌ای که رانندگان امتحان می‌دهند این مهم وجود داشته باشد. و راه‌های محافظت از حیوانات به خوبی آموزش داده شود.

۳- نصب تابلوهای هشدار

هر چند این تابلوها کم و بیش در کشور وجود دارند اما براستی بررسی و نصب دقیق‌تر و بیشتر آن باعث می‌شود که رانندگان آگاهی‌های لازم را کسب کنند. فقط به تابلوهای تصویر گاو و چند حیوان دیگر بسنده نشود بلکه همه حیوانات به فراخور هر منطقه تصاویرشان روی تابلوهای هشدار قرار گیرد.

۴- خط‌کشی

خط کشی دقیق کنار جاده‌ها به همراه برخی از ابزارهایی که باعث ترس حیوانات می‌شود نیز کمک کننده است.

۵- سرعت گاه (سرعت گیر)

در مناطقی که حیوانات زیاد است سرعت‌گاه‌هایی قرار داده شود تا خودروها از سرعت خود کاسته و تصادفات با حیوانات کاهش یابد

۶- افزایش روشنایی جاده‌ها

در جاههایی که خطر وجود تردد حیوانات زیاد است -مثلاً در سمت دیگر جاده آبشخور وجود دارد یا اینکه در برخی جاده‌های کوهستانی مسیرهایی سهل العبور وجود دارد که حیوانات تمایل دارند از آن مسیرها به طرف دیگر جاده بروند- لازم است از طریق انرژی خورشیدی روشنایی‌هایی نصب شده و به رانندگان هم دلیل نصب این روشنایی‌ها توضیح داده شود در تابلوها.

۷- کاهش سرعت رفت‌وآمد از نظر فیزیکی یا روانی

با ایجاد سرعت‌گاه یا افزایش موانع و پیچ‌های جاده در نقاط پرخطر می توان به کاهش سرعت رانندگان کمک کرد که این مهم باعث می شود کنترل راننده در هنگام مشاهده با حیوانات بیشتر باشد.

راهکارهای تغییر رفتار جانوران

۱- کاهش جمعیت حیوانات پیرامون جاده‌ها

از طریق تغییر مکان منابع آب و غذا یا تغییر فضای جاده‌ها به گونه‌ای که برای حیوانات ناامن به نظر برسند؛ به عنوان مثال، برای شتر در جاده های ایران‌شهر و جاسک و جاده‌های جنوبی و شهرهایی که دام‌های خود را نزدیک جاده‌ها به چرا می برند خطر تصادف زیاد است.

۲- بازداشتن حیوانات از عبور از جاده‌ها

نمکی که روی جاده‌ها ریخته می‌شود، نیز حیوانات را جذب می‌کند و احتمال تصادف را افزایش می‌دهد؛ لذا باید در پاشیدن نمک در زمستان، دقت کافی در این زمینه اعمال شود. همچنین جمع‌آوری لاشه حیوانات مرده از جاده‌ها برای تأمین امنیت جاده‌ها ضروری است، زیرا گاهی حیوانات دیگر به سمت لاشه‌ها می‌آیند و خود خودروها هم برای اینکه لاشه را دور بزنند، ممکن است با خودروهای دیگر یا گاردریل برخورد کنند. در شهرهایی مثل نیویورک و تورنتو، شماره تلفن‌های خاصی برای درخواست جابجایی لاشه حیوانات وجود دارد.

راهکارهای سازمان‌ها و انجمن‌ها و دولت

ممکن است برخی از حوادث و بلایای طبیعی از کنترل ما خارج باشد ولی برخی از شیوه‌های حیوان‌کُشی واقعاً در اختیار ماست و می‌توان در کاهش آن کمک شایانی کرد. از سیاست‌گذاری در سطح کلان و ملی گرفته تا بهره‌برداری از شیوه‌های مختلف می‌توان این مهم را اجرایی کرد.

ادارانی که مستقیما می توانند کمک کنند عبارت است از:

۱- اداره حفاظت از محیط زیست

۲- اداره راه و ترابری

۳- وزارت کشور

۴- نیروی انتظامی

۵- سازمان اتش نشانی

۶- وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی

بازداشتن حیوانات از عبور از جاده‌ها (حداقل هنگام عبور خودروها) از طریق ایجاد امواج فراصوت، نصب بازتاب‌گر و حصاربندی؛ ایجاد روگذر و زیرگذر برای حیوانات و همچنین بهره برداری از اینترنت برای هشدار به حیوانات و موارد دیگر اشاره کرد.

فهرست منابع و مآخذ:

اصطلاح برای پژوهش بیشتر roadkill است که معادل حیوان‌کُشی در جاده ها است.

۱- مرگ حیوانات در جاده‌ها ( ویکی پدیا)

۲- تصاویر پل زدن روی جاده ها برای عبور حیوانات (‌کلیک کنید)

۳- از تعرض به حیوانات اهلی از اصطلاح human invasion به معنای تهاجم انسان استفاده می کنند.

۴- جستجو در گوگل برای مشاهده دهها مورد تصادف خودرو با شتر و غیره که باعث مرگ عده ای از هموطنان نیز شده است.

نویسنده : ویدرس‌نیوز |
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.