امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 601
  پرینتخانه » طنزگونه, مدیریت تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۹:۳۶ | 109 بازدید | ارسال توسط :

مدیران ریشه‌ای، مدیران تیشه‌ای!

باسمه تعالی در کشور ما برخی از مدیران در بخش خصوصی، برخی در بخش دولتی و عمومی و برخی هم در سازمان‌های خیریه مشغول به خدمت هستند. حب قدرت و ثروت در وجود برخی تمام نشدنی است و هرچه پیرمرد‌تر می‌شوند امیدشان به داشتن ثروت و قدرت بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر، ثروت و […]

مدیران ریشه‌ای، مدیران تیشه‌ای!

باسمه تعالی

در کشور ما برخی از مدیران در بخش خصوصی، برخی در بخش دولتی و عمومی و برخی هم در سازمان‌های خیریه مشغول به خدمت هستند.

حب قدرت و ثروت در وجود برخی تمام نشدنی است و هرچه پیرمرد‌تر می‌شوند امیدشان به داشتن ثروت و قدرت بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر، ثروت و قدرت اشباع‌ناپذیرند!. اما در این میان کسانی هم هستند که تارو پود وجودشان با حب خدمت بافته شده است. بنابراین با عینک دور بینی دو دسته مدیر خواهیم داشت: مدیران پاکدست و مدیران‌کثیف‌دست!. مدیران پاک دست همان مدیران ریشه ای هستند و مدیران ناکارآمد یا کثیف دست همان مدیران تیشه ای و اره ای و رنده ای که ذیلاً معرفی می شوند:

مدیران ریشه‌ای

مدیران پاک‌دست کسانی هستند که قدرت و ثروت بر آنها سوار نشده بلکه آنها سوار بر قدرت و ثروت هستند و می‌دانند که اگر دین ۱۰ قسمت است ۹ قسمت آن مال حلال و الباقی سایر عبادات است! اینگونه مدیران را زیاد می‌توان دید همان افرادی که تا کنون سیستم را روی پای خود نگه داشته‌اند. اینها مدیران ریشه‌ای هستند با اصالت و مقاوم و در عین حال ریشه‌ای دارند فررفته در اعماق خاک که حوادث روزگار آن را آفت‌زده نکرده است.

اما مدیران کثیف‌دست! را می‌توان حداقل در سه مورد زیر مشاهده کرد:

مدیران تیشه‌ای!

زمانی که با تیشه یک چوب تراشیده می‌شود همه تراشیده‌شده‌ها به تراشنده تعلق خواهد گرفت! مدیران تیشه‌ای کسانی هستند که زمانی که به ثروت و قدرت می‌رسند آش با جاش را برای خود ذخیره می‌کنند. همه اینها خوب می‌دانند که این مدیریت و میز اعتباری است و بالاخره روزی از آنها گرفته خواهد شد بنابراین باید همچون مورچگان برای دوران بی قدرتی خود ذخیره کنند.

مدیران رنده‌ای!

رنده را هم خوب می‌شناسید! هر آنچه که رنده می‌کند برای خود نگه نمی‌دارد برخی از مدیران، مانند رنده‌ هستند یعنی هر آنچه از ثروت وجود دارد را به دیگران و نزدیکان و اطرافیان خود می‌دهند. این‌ها شاید به تناسب جایگاه شغلی نتوانند خود کیسه‌ای از جنس مدیران تیشه‌ای بدوزند اما می‌توانند کیسه دیگران را پر کنند تا آن‌ها هم در روز‌ مبادا برای آن‌ها کاری کنند کارستان. این راهبرد برنده- برنده است که بده‌بستان‌های آن روز به کار دیگری خواهد آمد!

مدیران اره‌ای!

اگر به دندانه‌های اره توجه کرده باشید برای اینکه بهتر بتوانند درخت یا فلز را ببرند بصورت چپ و راست هستند. زمانی که به سمت خود می‌کشیم دندانه‌های سمت راست براده‌ها و بریدنی‌ها را به ما می‌دهند و زمانی که به سمت چپ می‌کشیم براده‌ها و بریدنی‌ها به دیگران داده می‌شود. برخی از مدیران اره‌ای هستند این‌ها هم جیب خود را پر می‌کنند و هم جیب دیگران را و البته شاید مردم این‌ها را مدیرانی محبوب و خادم مردم محسوب کنند! زیرا حداقل تک‌خوری نکرده‌اند.

نویسنده : رضا بنی اسد |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.