امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 589
  پرینتخانه » آموزش عالی, طنزگونه تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲:۰۹ | 142 بازدید | ارسال توسط :

قبض کنتور مقالات دانشگاهی؛ هرچه بیشتر بهتر!

باسمه تعالی یقیناً هر دو ماه یکبار حداقل سه مأمور هستند که درب خانه شما را به صدا در می‌آورند؛ مأمور آب، مأمور گاز و مأمور برق. آری وظیفه این مأموران کنترل کنتورهای آب و برق و گاز منزل شماست. هرچه شمارش کنتور کمتر باشد به این معناست که باید پول کمتری بابت مصرف پرداخت […]

قبض کنتور مقالات دانشگاهی؛ هرچه بیشتر بهتر!

باسمه تعالی

یقیناً هر دو ماه یکبار حداقل سه مأمور هستند که درب خانه شما را به صدا در می‌آورند؛ مأمور آب، مأمور گاز و مأمور برق. آری وظیفه این مأموران کنترل کنتورهای آب و برق و گاز منزل شماست. هرچه شمارش کنتور کمتر باشد به این معناست که باید پول کمتری بابت مصرف پرداخت شود.

اما وضعیت کنتور مقالات دانشگاهی فرق می‌کند هرچه شمارش کنتور بیشتر باشد خوشحال‌تریم و تازه پول بیشتری از قِبل آن خواه مستقیم و خواه غیر مستقیم نصیب ما می‌شود. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد هستند با داشتن قبض کنتور بالاتری از مقالات، به مقطع دکتری راه می‌یابند، دانشجویان دکتری با این قبوض نائل به درجه عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌شوند و سرانجام اعضای هیأت علمی هرچه قبض‌های بیشتری در دست داشته باشند به درجات ترفیع سالانه و درجات دانش‌یاری و استادی نائل می‌آیند.

اما آنچه که مهم است در کنار شیوه نگارش مقالات مفید و کاربردی و مستحق پاداش، مقالاتی نیز هستند که شیوه نشر و نحوه دریافت درجه ترفیع خواندنی است:

مقالات بی‌خاصیت!

این مقالات جز افتخار رزومه نویسنده هیچ دردی را دوا نمی‌کنند حیف زمانی که برای ویرایش، چاپ و نشر آن‌ها در فضای مجازی صرف می‌شود. همان مقالاتی که از طریق حرفه مقاله‌نویسی نوشته می‌شوند و با لابی‌های مختلف به چاپ می‌رسند. بابت آن‌ها به سایر افراد پول پرداخت می‌شود و …

مقالات خودنویس!

این مقالات را خود نویسندگانی که نام و رایانامه آن‌ها در مقاله درج شده است می نویسند! و بدیهی است که به نام آن‌ها هم چاپ می‌شوند. برخی از این مقالات بدک نیستند و البته برخی هم آفتابه خرج لحیم هستند.!

مقالات دگر نویس!

اینگونه مقالات را دیگران می‌نویسند و به نام غیر از خود چاپ می‌کنند. البته حق دارند! کسانی که مقاله به نام آن‌ها چاپ می شود هم حق دارند! آن‌ها در یک سنگر دیگر در حال خدمت به کشور هستند و فرصتی برای نگارش مقاله و پایان‌نامه خود ندارند به همین منظور هزینه نگارش آن را به جان می‌خرند و در عوض مقالاتی وزین را به اسم خود چاپ می کنند. اگر مشتری هستید! و گذرتان به خیابان انقلاب یا مثلاً بزرگراه جلال آل احمد بعد از پل نصر در تهران افتاد اگر سر به زیر در خیابان راه بروید شماره‌های تعدای از آن‌ها را که بی‌پروا روی زمین نوشته شده اند را مشاهده خواهید کرد. در این روزهایی که اقتصاد به سختی می گذرد این‌ها درآمد خوبی دارند. حتی برخی از دانشگاهیان را اجیر کرده‌اند که برای هم‌نوعان خود مقاله بنویسند.!

اگر سیاست‌هایی از سوی دانشگاه‌ها و وزارت علوم درباره این‌گونه مقالات هنوز وضع نشده است خواهشمند است یک اسپری رنگ خریداری شده و شماره‌های کف خیابان و روی پل‌ها محو شود!. البته در فضای مجازی هم تعداد زیادی هستند که همچون قارچ سمی مگس یا آمانیتا موسکاریا رو به رشد هستند!

مقالات درجی!

این‌گونه مقالات فراوانند خوش به حال استادانی که پایان‌نامه‌های مقطع ارشد و رساله دکتری بیشتری دارند. پولش به کنار!، هر مقاله‌ای که مستخرج از پایان‌نامه‌ دانشجو باشد امتیاز دارد برخی استادان معمولاً ۵۰ تا ۶۰ پایان‌نامه و رساله ارشد و دکتری را در سال عهده‌دار راهنمایی و مشاوره می‌شوند و در دفاعیه‌ها شرکت می‌کنند. اگر یک پایان‌نامه ارشد معادل ۴ واحد باشد استاد باید به میزان هر واحد ۱۶ ساعت و برای کل پایان‌نامه ۶۴ ساعت وقت بگذارد و اگر رساله مقطع دکتری باشد معادل ۱۸ واحد است یعنی ۱۸ ضربدر ۱۶ ساعت باید وقت گذاشته شود. حال با داشتن ۶۰ پایان‌نامه و رساله در سال باید به دنبال شب قدری بود که ارزش زمانی آن به هزار ماه برسد تا استاد بتواند تمام و کمال خدمات خود را به دانشجویان عرضه کند. کنتور مقالات حاصل از این رساله‌ها فوق‌العاده است. اگر حتی یک ساعت وقت نگذاشته باشند می‌توانند صاحب مقالات فراوانی شوند و در برخی موارد نام آن‌ها هم باید در ابتدای مقاله بیاید – البته انصافاً نباید زحمات استادان گرامی که خالصانه وقت می‌گذارند را فراموش کرد.

مقالات تهاتری!

چاپ مقاله با وجود اینکه تعداد نشریات علمی و پژوهشی در کشور فراوان شده است خود هفت‌خوان رستمی دارد. در هر صورت عرفی است که مقاله باید بوسیله داوران داوری شده و اصلاحات آن از سوی نویسنده اعمال شود و سرانجام به مرحله چاپ برسد. در کشور ما مقالات ماه‌ها در انتظار داوری و تأیید برای چاپ در مجلات می‌مانند، بهترین راه چاپ تهاتر است. من مقاله‌ شما را در نشریه‌ام چاپ می‌کنم، شما مقاله من را در نشریه خود چاپ کنید! اینگونه تعاملات علمی به نفع همه ماست!

مقالات آمار مالی!

مقالاتی که کم جون و کم محتوا هستند و تعدادی عدد و رقم به نرم افزار داده می شود و خروجی از آن گرفته می‌شود در برخی موارد حتی یک شخص نویسنده می‌تواند پرسشنامه‌های زیادی را به نیابت از سازمان‌های مختلف تکمیل کند!

مقالات کیفکی!

مقالات آمارمالی ضعف‌هایی داشتند قرار شد که به جای عدد و رقم به متن و مفهوم پرداخته شود این بود که مد جدید مقاله نویسی ” تحت عنوان مقالات کیفی” ظهور کرد. هر چند هنوز برخی از نشریات اگر در مقاله عدد و رقم نبینند آن را در سطل زباله می‌اندازند ولی واقعاً برخی از این مقالات، کیفکی هستند تا کیفی. اینجا پژوهشگر خود را سلطان می‌بیند و هرکاری بخواهد می‌کند!

مقالات شلم‌شوربا!

وقتی مقاله آمار مالی باشد و کیفکی شود مقالات شلم شوربا بوجود می آید. نسخه درست مقالات آمار مالی، مقالات کمّی علمی پژوهشی، نسخه صحیح مقالات کیفکی مقالات کیفیِ علمی پژوهشی و مقالات شلم شوربا مقالات انجام شده با پژوهش های آمیخته است.

مقالات ناب

البته از حق نگذریم، هرچند نیمه خالی لیوان مقالات دانشگاهی زیاد است اما نیمه پر آن را نیز نباید از یاد برد. مقالاتی هستند که مسئله و درد جامعه را فریاد می‌زنند؛ مرزهای دانش را در می‌نوردند و برای آینده و وضعیت کنونی کشور طرحی نو ارائه می‌کنند. برخی از این مقالات به گونه‌ای دیگر مظلومند زیرا کمتر کسی را می توان یافت که توجهی جدی به عمل کردن بر اساس آن‌ها داشته باشد.

در هر صورت درد جامعه با درد مقاله نویسی دانشگاهی در برخی جاه‌ها متفاوت است!. درد مقاله‌نویسی درد ارتقا ، ترفیع و پذیرش دکتری است اما درد جامعه درد اقتصاد، فرهنگ، سیاست و دین است . البته گاهی اوقات گردون روزگار که می‌چرخد برخی مقالات را برای دردهای جامعه می‌بیند اما هنوز نگارش مقالات دردمحور فراگیر نیست!.

البته بخش جدی مقالات به مسئله محوری اشاره می‌کند اما مسائل محوری جامعه با مسائل محوری ما در مقالات همخوان نیستند یا حداقل در اولویت‌های بعد قرار دارند. برای همین است که خود نویسندگان مقاله‌ها هم اذعان می‌کنند که مقاله‌ها خوانده نمی‌شوند.

خدا را شکر که برخی نشریات دیگر نسخه چاپی ندارند چون درختان کمتری مثلاً برای چاپ مقالات حفاظت از جنگل‌ها و محیط زیست نوشته می‌شوند قطع خواهد شد!.

براستی راز نوشته‌هایی همچون مفاتیح الجنان چیست که قرن‌ها همنشین قرآن شده است؟

با دردهای فراوان امروزِ ما، مقاله‌نویسی به کنتور کیفی نیاز دارد و نه کنتور کمّی و عددی. حال در این بلبشو منصفی هم یافت شد که می‌خواهد مقاله‌ای درست و درمان بنویسد متوجه خواهد شد که گردآوری اطلاعات از سازمان‌های دولتی و صنایع و شرکت‌ها کمرشکن است. هر نوع اطلاعاتی محرمانه تلقی شده! و هنوز ما اندر خم کوچه تعامل دانشگاه و صنعت مانده‌ایم.

 

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.