امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 579
  پرینتخانه » آموزش عالی, طنزگونه تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲:۰۲ | 139 بازدید | ارسال توسط :

روش‌های طفره‌روی استادان در پاسخ به سؤال دانشجویان!

باسمه تعالی نمی‌دانیم چه حسی است در وجود ایرانی‌ها که حتی اگر به خاطر یک کلاس هزینه‌های زیادی هم پرداخته باشند و البته از مسافت دوری هم برای شرکت در کلاس آمده باشند اما اگر آن کلاس تعطیل شود خوشحال می‌شوند!. نوع نگاه دانشجویان به فهم و بلد بودن استاد در مقاطع مختلف دانشجویی هم […]

روش‌های طفره‌روی استادان در پاسخ به سؤال دانشجویان!

باسمه تعالی

نمی‌دانیم چه حسی است در وجود ایرانی‌ها که حتی اگر به خاطر یک کلاس هزینه‌های زیادی هم پرداخته باشند و البته از مسافت دوری هم برای شرکت در کلاس آمده باشند اما اگر آن کلاس تعطیل شود خوشحال می‌شوند!.

نوع نگاه دانشجویان به فهم و بلد بودن استاد در مقاطع مختلف دانشجویی هم فرق می‌کند.! در مقطع کارشناسی دانشجوبان تازه از دبیرستان وارد دانشگاه شده و فکر می‌کنند که استاد همه چیز را می‌فهمد و آن‌ها هیچ نمی‌فهمند! بنابراین مرتباً سر تکان داده و همه چیز را یادداشت می‌کنند مثلاً عطسه استاد!. اما وقتی دانشجویان به مقطع کارشناسی ارشد می‌رسند و از طریق پاسخ به چندتا تست به این درجه نائل می‌شوند فکر می‌کنند که استاد هیچ نمی‌داند و خود دانای کل هستند. در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً‌ دانشجویان با ابرو به جای سر تکان‌دادن پاسخ استاد را می‌دهند و با در هم کشیدن چهره و بالا انداختن ابرو به استاد می‌فهمانند که وی چیزی نمی‌داند و دانشجویان بهتر می‌دانند!

اما وقتی دانشجویان به مقطع دکتری وارد می‌شوند به صورت تعاملی و جدی با استاد وارد مباحثه بحث می‌شوند تازه آنجا می‌فهمند که نه خود چیزی می‌دانند و نه استاد!.

در بالا از تعطیلات و فهم استاد و دانشجو گفتیم تا شیرینی آن‌ها بیاید زیر زبان شما! و اما یکی از سختی‌های کلاس‌داری پرسش سؤالات سخت و بعضاً ناگهانی از استادان است که امید است ترفندهای پاسخگویی به سؤال بیشتر شناخته شود!

شاید تا کنون کسی از شما سؤالی پرسیده باشد و شما بلد نباشید در کلاس‌های دانشگاهی اگر دانشجویان زبلی و شاید خیلی خنگ که بی ربط ترین سوال ها را می پرسند! در سر کلاس باشند این مهم ممکن است در ترم چندین بار اتفاق بیفتد. بهترین و البته سخت‌ترین کار زمانی که یک سؤال را نمی‌دانیم این است که بگوییم نمی‌دانیم اما این پایان کار نیست می‌توان به روش های زیر دانشجو را به دنبال نخودسیاه فرستاد بدون اینکه بفهمد استاد پاسخ سؤال را ندانسته است!. بنابراین پس از سؤال دانشجو در پاسخ به آن می‌توان گفت:

احسنت سؤال خوبیه در پایان بحث به آن می پردازیم!

استاد فعلاً پاسخ را نمی‌داند و با این جمله وی را به پایان کلاس حواله می‌دهد و زمان هم دیگر اجازه نخواهد داد که دانشجو مجدداً سؤال اصلی خود را طرح کند. اینگونه دانشجویان اگر واقعاً جوینده باشند ممکن است استاد را بعد از کلاس گیر آورده و به صورت شخصی سؤال خود را مطرح کنند که البته فشار پاسخگویی به صورت تکی کمتر است!. البته برخی از استادان هم پاسخ سؤال را می دانند اما برای اینکه رشته کلام گسسته نشود از دانشجویان می خواهند که برای دریافت پاسخ تا انتهای مبحث صبر کنند.

احسنت سؤال خوبیه! بچه ها کی می‌تونه جواب بده؟!

یکی از راه‌ها این است که سؤال را از سایر دانشجویان بپرسیم. بالاخره یکی جوابی ولو نیمه جان ارائه می‌کند و استاد همان پاسخ را ورز داده یا با ادبیاتی دیگر بیان و می‌تواند فعلاً از مهلکه پرسش و پاسخ و چشمان تیزبین دانشجویان جان سالم بدر ببرد!. البته این گفته هم روی سکه دیگری دارد گاهی اوقات سوال آنقدر جذاب است که استاد تمایل دارد دانشجویان را به فکر و اندیشه وادار کند و سرانجام خود پاسخی جمع بندی شده ارایه می کند.

این سؤال باشد برای تحقیق خودتان هفته آینده پاسخش را بیاورید!

بهترین شیوه پاسخ دادن به دانشجو این است که کاری کنید دیگر وی و سایر همکلاسی‌هایش از این سؤال‌ها نپرسند!. راهش این است که سؤال را به عنوان تحقیق به وی بدهید تا هفته آینده جوابش را برای کلاس بیاورد. ! معمولاً‌ سایر دانشجویان هم که حوصله تحقیق ندارند از پرسیدن این‌گونه سؤال‌ها صرف‌نظر می‌کنند.

له کردن سؤال و دانشجو به شیوه‌ای قهرمانانه!

آقای … شما هم از وسط پیغمبران حضرت جرجیس رو پیدا کردید اینگونه سؤالات رو از کجاتون در میارید؟ خنده سایر دانشجویان و به فراموشی سپرده شدن سؤال!

چرا قبل از ورود به کلاس مقرری گفته شده را مرور نمی‌کنید؟!

طلبکارانه! بچه‌ها چقدر بگم قبل از اینکه در کلاس درس حاضر شوید مطالب را مرور کنید فرصت اینکه بخواهیم یک سری از مطالب که در کتاب‌ها هست را دوباره در کلاس تکرار کنیم نداریم. بیشتر به جای خطوط کتاب‌ها باید در کلاس‌ها بین خطوط را بیاموزیم (عکس العمل دانشجو: تا پایان سال سؤال سخت نخواهد پرسید و البته عذر خواهی هم خواهد کرد که چرا درس نخوانده است!)

ارجاع به عدم مطالعه دقیق دروس سال‌های گذشته!

از اینکه درس‌ها در تمامی رشته‌های علوم به صورت زنجیروار به هم وصل هستند لازم است که یک دانشجو دروس هر سال خود را با دقت بخواند و گرنه با مشکل مواجه می‌شود. برخی دانشجویان ممکن است سؤال‌های بپرسند که ناظر به مطالب قبلی آن‌هاست. در اینگونه موارد اگر استاد هم پاسخ سؤال را نداند سریعاً به دانشجو می‌گوید که مگه فلان درس را نداشتید؟ با کی این درس را گذراندید؟ بچه ها لطفاً دروس گذشته را به دقت مطالعه کنید تا مجبور نباشیم به مطالب گذشته بپردازیم و از مطالب کلاس عقب بمانیم.

در هر صورت این یک روی سکه مواجهه با سؤال‌های دانشجو است اما در واقع اگر در جلسات ابتدایی کلاس هستید و سؤالی از شما پرسیده شد و اتفاقاً جواب آن را خوب می‌دانید با تمام تلاش و پر حرارت و انرژی پاسخ آن را به دانشجویان بدهید تا در آینده بهتر بتوانند موارد گفته شده‌ی بالا را بپذیرند. نباید کاری کنیم که حنای ما نزد آنها رنگی نداشته باشد!.

در هر صورت بهترین پاسخ نمی‌دانم است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.