امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 573
  پرینتخانه » اجتماعی, اقتصاد, طنزگونه, مردمی تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲:۰۰ | 145 بازدید | ارسال توسط :

از کارتن‌خواب‌‌ها تا پنت‌هاوس خواب‌ها!

باسمه تعالی شکاف طبقاتی و دهک‌های مختلف جامعه، واژگانی هستند که در روزگار ما خیلی بیشتر از گذشته معنا شده‌اند؛ خواب، یک نیاز ضروری انسان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز است و همین نیاز باعث شده است که در این روزگار به شیوه‌های مختلفی بخواب برویم. اما خواب‌هایی همچون خواب سرمایه، خواب عمر، خود را به […]

از کارتن‌خواب‌‌ها تا پنت‌هاوس خواب‌ها!

باسمه تعالی

شکاف طبقاتی و دهک‌های مختلف جامعه، واژگانی هستند که در روزگار ما خیلی بیشتر از گذشته معنا شده‌اند؛ خواب، یک نیاز ضروری انسان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز است و همین نیاز باعث شده است که در این روزگار به شیوه‌های مختلفی بخواب برویم. اما خواب‌هایی همچون خواب سرمایه، خواب عمر، خود را به خواب زدن و … وجود دارد که از حوصله این گزارش خارج است! با ما همراه باشید تا ببینیم در این روزگار پرهیاهو در کجا می‌خوابیم:

کارتن‌خواب‌ها!

اینها معمولاً قشر ضعیف جامعه هستند یا کسانی که به نوعی با اعتیاد به موارد مخدر و غیره گرفتار شده و از جامعه و خانواده طرد شده‌اند. در درون شهرها و حومه‌ها شب را روی کارتن‌های زیر پای خود به سر می‌برند. اینها همچون حلزون خانه‌به دوش هستند و ضرورتی ندارد که منزل (‌کارتن)‌ خود را از یک محل به محل دیگر حمل کنند به اندازه کافی کارتن برای خواب در جامعه وجود دارد!

خودروخواب‌ها!

هر چند در کشور ما خودرو‌خوابی در مدت طولانی نادر است اما در کشور آمریکا با وجود منع قانونی، به وفور یافت می‌شود. ما معمولاً خودرو خوابی را در مسافرت‌ها و در مسیر راه‌ها تجربه می‌کنیم اما زمانی که در تهران زلزله می‌شود یکی از بهترین جای خواب برای ترسیده‌شدگان از زمین لرزه، خودروها هستند.خودروهایی که در حاشیه بزرگراه‌ها به دور از ساختمان‌های بلند پارک شده‌اند تا آرامشی ولو مقطعی را برای خوابیده در خودرو به ارمغان بیاورند.

چادر‌خواب‌ها!

چادر خواب‌ها هم در کشور ما به وفور دیده‌ می‌شوند هر کسی برای گذران زندگی خود به نوعی به چادر‌خوابی روی می‌آورد که با هم مرور می‌کنیم:

کارتن‌خواب‌های مرفه!

برخی کمی از کارتن‌خواب‌ها مرفه‌ترند! بنابراین چادری نصب کرده و در آن می‌خوابند. رنگ پریده چادرها و آفتاب‌خوردگی آن گویای این است که ماه‌ها جایی برای زندگی آنان بوده است.

چادر‌خواب‌های مسافر

اینگونه افراد با خانواده مسافرتی را شروع می‌کنند و به دلیل گران بودن هتل‌ها و مسافرخانه‌ها یا شاید هم برای تفریح در چادر مسافرتی به صورت مقطعی بیتوته می‌کنند. اینها معمولاً منزل‌خواب یا مستأجرخواب هستند و در مسافرت مجبور شده‌اند از چادر استفاده کنند.

چادرخواب‌های کارگر و نگهبان

شاید نیم‌نگاهی به یک ساختمان نیمه‌تمام یا یک کار طولانی در مسیر جاده‌ها انداخته باشید این‌ها برای استراحت و نگهبانی شبانه در چادر می‌خوابند عمده این افراد کارگر و نگهبان هستند. بزرگترین شانسی که این‌ها دارند این است که می‌توانند از درون ساختمان لامپ برقی را در چادر برای روشنایی نصب کنند.!

زلزله‌خواب‌ها

این‌‌ها نیز مقطعی هستند زمانی که زلزله در یک شهر و روستا رخ می‌دهد معمولاً برای اسکان موقت از چادر استفاده می‌‌کنند که عمدتاً از طریق نیروهای امدادی اهدا و نصب می‌شود.

ساحل‌خواب‌ها

این‌ها از جنس چادرهایی هستند که اتفاقاً هر کسی نمی‌تواند آن را در کنار دریا برافراشته کند بلکه افراد پولداری که هوس کرده‌اند چند روزی را در کنار دریا در چادر خوش بگذرانند و چادرها را روی شن‌زارهای ساحل نصب کنند.

همراه‌خواب‌ها

چادرهایی که همراهان یک بیمار نصب می‌کنند و تا بهبودی کامل بیمار خود، در آن بسر می‌برند. این چادرها نیز موقتی بوده اما عمدتاً شهرستانی‌هایی هستند که نتوانسته‌اند بیمار خود را در دیار خود دوا و درمان کنند و از بد حادثه چون همه امکانات در تهران تجمیع شده است مجبورند به پایتخت مسافرت کرده و در گوشه بزرگراهی همچون جلال آل احمد برای بیمارستان شریعتی و روبروی بیمارستان امام خمینی چادر بزنند.

کانکس خواب‌ها!

تعداد این‌ها هم کم‌وبیش زیاد است نگهبان‌ها، مأمورین پلیس در جاده‌های بین‌شهری و درون‌شهری مستقر و زلزله‌زدگان معمولاً در این کانکس‌ها استراحت می‌کنند. البته کاربرد کانکس‌ها در جاه‌های که حضور موقتی و زیاد جمعیت‌ها در یک برهه از سال زیاد می‌شود ضروری است. مثلاً در ایام اربعین می‌توان تعداد زیادی از این کانکس‌ها را مشاهده کرد.

خوابگاه خواب‌ها!

این‌ها همان دانشجویان و کارمندان دولت هستند که برای درس یا مأموریت از یک شهر به شهر دیگر رفته و البته برای مدتی در خوابگاه اقامت دارند. فرهنگ زندگی خوابگاهی هم حال و هوای خود را دارد در اوایل هر شخصی که از شهرستان می‌آید حال و هوای شهر خود را دارد اما کم‌کم همه با یک فرهنگ مشترکی معمولاً دوستان، دانشگاه و جامعه برای آن دیکته کرده است رفتار خواهند کرد( برای مثال، روزهای اولِ ورود برخی از دخترخانم‌های شهرستانی به دانشگاه را با ۶ ماه بعد از آن مقایسه کنید!). در زندگی خوابگاهی موج‌های مقطعی هم اثرگذارند به عنوان مثال، موج سفرهای خارجی، موج مقاله‌نویسی و موج کار دانشجویی، موج خارج رفتن، موج ناامیدی (‌متأسفانه)، موج خواب طولانی! و صدها موج دیگر

منزل‌خواب‌ها!

این‌ها کسانی هستند که در کشور ما یک آلونک و منزلی از خود دارند و با خیالی آسوده‌تر از مستأجرها سر را روی بالش گذاشته و به خواب می‌روند. البته برخی قسطی خریده‌اند و برخی بدون قسط. آنهایی که قسط ندارند آسوده‌ترند!

مستاجر خواب‌ها!

این‌ها هم قشر مظلوم کشور هستند که با وجود میلیون‌ها خانه خالی در کشور باید بیش از ۵۰ درصد درآمد ماهیانه خود را برای اجاره ماهیانه کنار بگذارند که در برخی جاه‌ها اگر یک روز هم از مهلت آن بگذرد غوغا می‌شود. این‌ها هم یک یا دو سال مهمان یک خانه هستند و باید سریعاً اسباب‌کشی کنند. گفته‌اند که هر ۵ اسباب‌کشی معادل یک آتش سوزی است! به ناچار باید بعد از ۵ بار اسباب‌کشی کلی از وسایل زندگی خود را تعویض کنند. این‌ها زمانی که در یک برهه قیمت مسکن، ارز، طلا و بنزین سوار جت می‌شوند و به آسمان پرواز می‌کنند خوب شکاف طبقاتی را لمس می‌کنند. چون دیگر شکستن قلک و خریدن خانه با پس انداز‌های قبلی رؤیا خواهد شد.

البته در این بین برخی از مستاجر‌خواب‌ها هم هستند که خانه‌ای از خود دارند ولی به یک شهر دیگر مهاجرت کرده یا در همان شهر به دلایل مختلف همچون کوچک بودن منزل و دوری از منازل اقوام و … در آن زندگی نمی‌کنند. این‌ها آسوده‌تر از کسانی هستند که اصلاً در کشور ما هیچ‌گونه سندی برای خانه برایشان زده نشده است.

هتل‌خواب‌ها!

این‌ها افرادی هستند که در شهر خود در آسایش بسر می‌برند و در مسافرت هم به هتل‌های پنج ستاره می‌روند و شب را به دور از ناله و هیاهوی کارتن‌خواب‌ها روی تشک‌های ابریشمی و یا پر قو به صبح می‌رسانند. برای کارتن خواب نه خدمت‌کاری وجود دارد و صدای زنگ دربی برای اطلاع از آماده بودن صبحانه و ناهار! اما در هتل‌ها همه چیز فراهم است.

مسافرخانه خواب‌ها!

این‌ها همان افرادی هستند که سطح زندگی پایین‌تری نسبت به هتل‌دوستان دارند بنابراین اقامت در هتل‌ها برایشان سخت است و ناچارند در مسافرخانه‌ها بسر ببرند. استفاده از سوئیت و مسافرخانه در شهرهای زیارتی و سیاحتی هم زیاد است.

ویلا‌خواب‌ها!

لذت‌بخش‌ترین زمان خواب در این ویلاها در روزهای تعطیل و پایان هفته‌هاست. مسافرت‌هایی که همچون یک خط نور در شب‌ها از تهران تا یکایک شهرهای شمالی کشور کشیده می‌شود و مدتی را در ویلاهای شخصی یا اجاره‌ای اقامت می‌کنند. اگر این‌ها ویلایی از خود داشته باشند نمی‌توان گفت که مستأجرخواب هستند بلکه این‌ها در وضعیتی از رفاه بسر می‌برند که اکنون توانسته‌اند در ویلای خود به استراحت بپردازند.

پنت‌هاوس خواب‌ها!

از ابتدای نوشته هرچه به پایین‌تر می‌آییم شکاف بیشتری از طبقات محتلف جامعه را احساس می‌کنیم اما اینجا اجازه بدهید نامش را بگذاریم جرخوردگی طبقاتی!. آنقدر این تفاوت زیاد است که به طور کلی از هم گسسته شده است. یک کارتن‌خواب را با پنت‌هاوس‌خواب مقایسه کنید خود معنای جرخوردگی را می‌دانید!

در هر صورت بین آرامش و آسایش فرق است ممکن است فردی در کلبه حقیرانه خود املتی خورده یا نخورده باشد اما در اوج آرامش است اما شخصی هم در پنت‌هاوس خود باقالی‌پولو با گردن سفارش داده و ده‌ها اطعمه و اشربه در کنارش باشد اما با وجود آسایش بالا در آرامش نباشد.

به امید روزی که ما به خدا نزدیکتر شویم تا به آرامشی بیشتر برسیم و دولت‌ها به فکر طبقات ضعیف باشند تا آن‌ها را به آسایش بیشتر برسانند. به امید روزی که جامعه‌ای داشته باشیم که همه در اوج آسایش، آرامش داشته باشند. بعد از ظهور یقیناً این آرزو محقق خواهد شد ولی قبل از آن به همت دولتمردان بستگی دارد!

در پایان کامتان را تلخ نکنم ولی چه کنم چاره‌ای نیست برای همه آن‌هایی که در جاه‌های بالا خوابیده‌اند یک خوابگاه تنگ و تاریک و کوچک وجود دارد که تا ابد باید در آن خوابید منتها فرقش این است که لحاف و تشک و محلفه و لوازم آسایش را باید از اینجا به همراه خود ببریم!

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.