امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 January , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸ - 27 جماد أول 1441
شناسه خبر : 677
  پرینتخانه » اجتماعی, طنزگونه, فرهنگی, مردمی تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۷:۱۳ | 131 بازدید | ارسال توسط :

از بوق احترام تا بوق اعتراض!

به صورت طنز در این خبر 12 نوع بوق را که در رفتارهای رانندگی و روزانه ما رواج دارد خواهید خواند: بوق هشدار، بوق واجب، بوق عجله کن، بوق توهین، بوق احترام (‌بوق سلام علیکم)، بوق شادی، (بوق اجتماعی)، بوق ناخودآگاه، بوق نجات، بوق سرعت، بوق انتظار، بوق مرام، بوق مزاحمت!
از بوق احترام تا بوق اعتراض!

باسمه تعالی

از بوق احترام تا بوق اعتراض!

در گذشته که بوق و البته خودروها اختراع نشده بود نیاکان ما یا با فریادهای دهان به دهان یکدیگر را باخبر می کردند و یا با طبل و سخنرانی‌های دسته جمعی. اما این روزها در کشور ما مثل اینکه رانندگیِ بدون بوق، یک چیزی کم دارد. با ما همراه باشید تا ببینیم معنای این همه بوق در کوچه و خیابان چیست؟

۱- بوق هشدار

این بوق که به بوق حلال! هم است نوعی بوق است که با ارتعاش کم و سریع نواخته می‌شود تا عابر پیاده یا خودوریی که در منطقه کور وجود دارد را از وجود خطر آگاه سازد. البته این نوع بوق روی گاز منازل و انواع دستگاه‌های دیگر نیز نصب است تا ما مرتباً ما را از وجود خطر آگاه کند. این نوع بوق‌ها پسندیده هستند و البته ضرورت آن کم اتفاق می‌افتد.

۲- بوق واجب!

تجسم فضایی یک راننده با راننده دیگر متفاوت است گاهی اوقات یک راننده خطراتی را مشاهده می‌کند و باید سریعاً به سایر رانندگان یا راننده دیگر هشدار دهد که البته با بوق ممتد و خشمگینانه هم حلال است! مثلاً چیزی از دست راننده یک خودرو به زیر صندلی می‌افتد و راننده ناخودآگاه خم می‌شود که آن شیئ را بردارد ولی ناگهان به یک کامیون می‌رسد که اگر به وی هشدار داده نشود ممکن است منجر به تصادف و مرگ شود. در اینجا هرچه دل تنگتان می‌خواهد بوق بزنید تا راننده از وجود خطر جانی آگاه شود. اگر آن خودرو پراید باشد مطمئن باشید شما جان یک یا چند نفر را نجات داده‌اید یا اینکه خدمتی چند صد میلیونی به بیمه کرده‌اید!.

۳- بوق عجله کن!

قبلاً چراغ راهنمای تقاطع‌ها شمارنده نداشت و رانندگان به طور ناگهانی مطلع می‌شدند که چراغ، قرمز یا سبز شده است اما از زمانی که ثانیه‌شمار این چراغ ها فعال است برخی از رانندگان خودوری خود را خلاص کرده و ترمز دستی را می‌کشند و حتی اگر زمان چراغ قرمز طولانی باشد خودروی خود را خاموش می‌کنند. هنگامی که چراغ سبز می‌شود و خودرو قصد حرکت دارد مدت زمانی طول می کشد بنابراین خودورهای عقبی یا وی را با بوق اعتراض یا با بوق هشدار یا با بوق عجله آگاه می‌کنند. نحوه بوق زدن اگر ممتد باشد به معنای اعتراض است و اگر بوق کوتاه باشد به معنای عجله کن و هشدار برای حرکت است. هنگام صبح در تقاطع‌های تهران- بالاشهر و پایین شهر هم ندارد- این نوع بوق‌ها مکرراً شنیده می‌شود.

۴- بوق توهین!

انسان گاهی اوقات مرتکب اشتباه و خطا می شود و در رانندگی هم ممکن است این خطا اتفاق بیفتد؛ ترمز ناگهانی، انحراف به چپ یا راست، سبقت بی‌جا، ایجاد مانع برای حرکت دیگران و صدها مورد دیگر باعث می‌شود سایر رانندگان عصبانی شوند. گاهی اوقات هم خطا از ماست که فکر می‌کنیم راننده دیگر مرتکب اشتباه شده است. برخی از رانندگان صبور و با گذشت هستند و بدون توجه عبور می‌کنند اما برخی هم با بوق اعتراض که معمولاً ممتد و متوالی است به شخص توهین می‌کنند. برخی از افراد علاوه بر بوق، از دهان! هم استفاده می‌کنند که چندان شایسته راننده ایرانی نیست.!

۵- بوق احترام! (‌بوق سلام علیکم!)

ممکن است رانندگان در خیابان راننده‌ای آشنا را بینند و بنابراین برای احترام به وی بوق می‌زنند و پس از نزدیک شدن به هم چطوری؟ چاکرتم، دوستت دارم و غیره را برای احترام به کار می‌برند. برخی این آشنایی را از نوع خودور می‌فهمند و البته برخی پلاک خوان‌های حرفه‌ای در این زمینه هستند. گاهی اوقات هم شده است که دو خودرو با سرعت به یکدیگر نزدیک می‌شوند و یکی برای دیگری دست بالا می‌گیرد و عبور می‌کند به همین دلیل است که خودرویی که دیرتر متوجه شده است بوق می‌زند تا به وی بفهماند که متوجه دست بالاگرفتن رفیقش شده است.

۶- بوق شادی! ( بوق اجتماعی!)

این نوع بوق دیگر بوق فردی و یک خودرو نیست بلکه بوق تعدادی از خودروهاست که برای مدتی موقت یک هدف واحد را دنبال می‌کنند. این بوق را  نیز زیاد می‌شنویم زمانی که عروس‌کشان است یا اینکه تیم ملی از یک تیم اروپایی باخته باشد یا مساوی کرده باشد! این بوق در خیابان‌ها نواخته می‌شود و البته نوعی از این بوق هم، بوق انتخاباتی است که کاندیدای مورد علاقه افرادی برنده شده و بنابراین، پس از شمارش آرا به خیابان‌ها آمده و  بوق می‌زنند. شادی این نوع بوق‌ها معمولاً گذراست و شخص بوق زننده سریعاً متوجه خواهد شد که وعده‌ها سراب بوده است!

بوق شادی و عروس‌کشان گاهی اوقات به نیمه‌های شب کشیده می‌شود و به بوق مزاحمت تبدیل می‌شود. البته در برخی جاده‌ها به بوق راه‌بندان هم تبدیل شده که راه را بر سایر خودرو ها بسته و ایجاد ترافیک می‌کند.

۷- بوق ناخودآگاه!

این نوع بوق هم در نوع خود جالب توجه است راننده به ناگاه می‌خواهد کاری انجام دهد دستش به بوق یا برف پاک کن می‌خورد. معمولاً این بوق‌ها با عذرخواهی همراه هستند! و می‌توان نام آن‌ها را نیز گذاشت بوق شرمندگی!

۸- بوق نجات!

در کلان‌شهرها با این نوع بوق‌ها عادت کرده‌ایم؛ آژیر آمبولانس‌ها، خودروهای پلیس و ماشین‌های آتش‌نشانی به معنای ارائه خدمت به هموطنان است و ما همواره باید به این هشدارها توجه جدی کرده و راه را برای آن‌ها باز کنیم.

۹- بوق سرعت!

این نوع بوق هم خیلی جالب بوده و به ویژه در جاده‌های بین شهری دیده می‌شود. در خط چپ برای سبقت، یک خودرو به صورت ممتد چراغ می‌دهد که خودرو‌ی جلویی به خط راست برود ولی حواسش نیست یا می‌ترسد یا اینکه نمی‌خواهد بنابراین راننده عقبی از ابزار قوی‌تری به نام بوق استفاده می‌کند تا وی را متقاعد کند که به سمت راست برود.

۱۰- بوق انتظار!

این نوع بوق هم خیلی استفاده می شود؛ با کمال تعجب می‌بینید که خودرویی در کنار یک منزل مسکونی ایستاده و بوق می‌زند، این خودرو یا سرویس مدرسه است که منتظر دانش‌آموز است یا پدر خانواده که منتظر فرزندان یا همسر دست و پا سنگینش است که هنوز آماده نشده ولی پدر جون خیلی وقت هست که بیرون منتظر آمدن آن‌هاست. این بوق برای همسایگان به ویژه آن‌هایی که بیمار دارند دردآور است. البته جایگزین‌هایی همچون زدن زنگ منزل،‌ تماس گرفتن و مراجعه حضوری را دارد.

۱۱- بوق مرام!

این نوع بوق بوقی است که رانندگان اتوبوس یا خودروهای سنگین از بوق ساده خود استفاده می‌کنند تا مردم کمتر اذیت شوند.

۱۲- بوق مزاحمت!

بیشتر در روستاها و شهرستان‌ها موتورسیکت‌های زیادی را دیده‌ایم که بوق خودروهای سنگین را به موتور سیکلت خود وصل کرده‌اند. این بوق‌ها زمانی که در حالت عادی نواخته می‌شوند خنده‌دار هستند اما وقتی که موتور سیکلت وسط جاده یا پشت سر یک عابر بوق می‌زند عابر فکر می‌کند ماشین سنگین نزدیکش شده و نفسش توی سینه حبس می‌شود!

به نظر شما چند نوع از بوق های بالا ضروری است و شما طرفدار کدام بوق هستید؟ آیا تا کنون به چراغ دادن به عنوان جایگزین بوق‌زدن فکر کرده‌اید؟

لطفاً اگر بوق‌زدن‌های دیگری را می شناسید در یادداشت‌ها برایمان بنویسید…

نویسنده : رضا بنی اسد |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.